100 let škola oslavila v roce 2019
Česká škola vznikla v Ploskovicích brzy po vzniku Československé republiky, a to 4. května 1919. Při příležitosti stého výročí jsme se ponořili do minulosti a sepsali ty nejzajímavější události a momenty školní historie.
Kniha je k dispozici ve škole za symbolických 100 Kč :)
Ukázky:
Z hlubší historie:
... až do roku 1957 každoročně ve škole bydleli na počátku školního roku česáči chmele, což značně komplikovalo vyučování. V roce 1955 bylo vyučování poprvé (od r. 1945!) zahájeno 1. září. I tak se ale vyučovalo pouze ve dvou místnostech a to střídavě všechny třídy. Učitelé 2. stupně vyučovali od 8 do 18 hodin a navíc je vyrušoval hluk česáčů, zvláště v době, kdy (pravděpodobně kvůli počasí) nemohli pracovat. Normální vyučování začalo teprve 10. října a to ještě ve školní budově pracovali malíři.
Těmto komplikacím tedy ředitel Jetmar zamezil a podnikl i další kroky k tomu, aby vytvořil co nejlepší materiální podmínky pro výuku. Jeho cílem bylo podpořit zejména polytechnickou výchovu. Ta se do doby, než byla v podkroví zřízena školní dílna, praktikovala v jedné z učeben v 1. patře, kde za lavicemi byly umístěny 4 stoly se svěráky.
Chod školy narušovaly i jiné skutečnosti než stav budovy. V březnu a dubnu roku 1951 bylo vyučování značně omezeno, neboť žáci z některých vesnic měli zakázaný vstup do školy z důvodu vypuknutí slintavky a kulhavky v okolí. V roce 1953 zase školu uzavírá výskyt dětské obrny, později žloutenky, příušnic a spalniček.
70. léta:
I v 70. letech zůstává neodmyslitelnou součástí života školy pravidelné branné cvičení (dříve nazývané pochodové), které se konalo cca dvakrát za školní rok. V ploskovické škole byl sklad CO (civilní obrany) v oddělené části chodby ve 2. patře u školní družiny. Tam byly v regálech uloženy plynové masky na počet žáků. V den, kdy byl vyhlášen "braňák" (po staru "pochoďák"), si každý žák musel přinést do školy v batůžku kromě svačiny také pláštěnku, 4 igelitové sáčky a 4 gumičky. Ve třídě paní učitelka všem změřila velikost obličeje a přidělila příslušnou masku. Tu si každý musel zevnitř očistit vatičkou napuštěnou ajatinem a pak už se všichni připravili na přežití chemického útoku: nasadili si masku a správně utáhli gumové řemínky, které ji držely pevně u hlavy. Oblékli si pláštěnku a na ruce a nohy si natáhli igelitové sáčky. Některé masky měly tzv. chobot, jiné kulatý filtr.
Současnost:
Výuku doplňujeme také vhodnými exkurzemi - např. do Parlamentu ČR a Senátu ČR, do Památníku Terezín, viděli jsme Legiovlak, Výstavu 100 let Československé republiky. V rámci volby povolání jezdíme do výrobních podniků (Lovochemie, Lovosice, Mondi Štětí, Pivovar Velké Březno, letiště V. Havla Praha....) nebo do středních škol v okolí.